Cintorín stromov nad Zlatou Baňou

Autor: Ľuba Kráľová | 29.3.2013 o 23:44 | (upravené 30.3.2013 o 0:04) Karma článku: 4,74 | Prečítané:  502x

Na Veľký Piatok bez prestávky, takmer usedavo plače oceľovosivá ťažká obloha mokrým snehom. Ťažké konáre stromov sklonené až takmer k zemi, poláskajú náhodných bežkárov, ktorí vyšli na trasu napriek neustálemu sneženiu. Sneh v poryvoch vetra dával dobrú masáž každej tvári, ktorá sa mu nebála nastaviť.Sneh bol dnes ťažký, občas sa prilepil na lyže, no potom zas odpadol, po včerajšom prašane ani stopy. Príroda je vynachádzavá, nerada sa nudí a každý deň pre nás vymýšľa svoje prekvapenia.

 

O bežkárskej trase nad Zlatou Baňou možno teraz napísať, že je udržiavaná len vďaka vôli bežkárov, ktorých neodrádza nevôľa počasia. Vytrvalí bežkári si vykĺžu stopu každý deň - od začiatku. Včerajšiu zasype dnešný sneh. Kým neprídu k cintorínu stromov. Ladislav Ťažký možno videl na cintoríne jeleňov v hore Perúnov zomierať krásnych hrdých jeleňov. Nad Zlatou Baňou pri Prešove statné smreky zomierať nik nevidel, lebo by to neprežil, no smutný pohľad na cintorín statných smrekov sťatých neľútostnou víchricou 14. a 15.  marca tohto roku sa ponúka bežkárom brázdiacim lyžiarsku stopu. Mnohí stromí druhovia, ktorí víchrici odolali, podopierajú vykorenených nešťastných bratov a nedovolia im padnúť na studenú zem. Zem je však ľahká pre tých, ktorí  zomierajúc padli, pretože boli silnejší ako tí, čo víchrici odolali. Víchrice u nás nemávajú mená. Prídu, napáchajú svoje hrozivé pestvá a stratia sa, nie však v nedohľadne. Akosi často sa takto bezprizorne, bez mena, no s plnou silou opäť vracajú. Nivočia Tatry, no i ostatné lesy na Slovensku. Nech teda ostanú radšej bez mena. Nik z ľudí predsa takú silu nemá. Hoc my pozemšťania radi pripisujeme ľudské vlastnosti či mená prírodným živlom či bohom. Nie, my sa nechceme podobať bohom, chceme, aby sa oni podobali na nás.

A pritom, smutno sa prechádza okolo cintorína stromov nad Zlatou Baňou. Cintorína bezmennej, no ľútej víchrice.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?