Prečo dve petície proti novej programovej štuktúre NEV

Autor: Ľuba Kráľová | 22.2.2012 o 20:53 | (upravené 22.2.2012 o 21:29) Karma článku: 2,95 | Prečítané:  613x

Neoprávnené vášne vnútri niektorých rusínskych občianskych združení boli rozvírené okolo vyhlásených petícií buď za zachovanie programovej štruktúry v Slovenskom rozhlase v národnostno-etnickom vysielaní pre rusínsku a ukrajinskú národnostnú menšinu spred 6.2.2012, alebo dokonca za rozšírenie rozsahu tohto vysielania na úroveň pred februárom roku 2009. Oficiálne boli totiž ohlásené dve petície.

"Za posilnenie programovej štruktúry NEV Slovenského rozhlasu týkajúcej sa vysielania pre rusínsku a ukrajinskú národnostnú menšinu a vrátenie jej rozsahu pred február 2009

  • a) vrátiť rozsah národnostno-etnického vysielania pre Rusínov a Ukrajincov na úroveň spred februára 2009,
  • b) presunúť národnostno-etnické vysielanie do výhodnejších vysielacích časov.... "

(Výňatok z petície strany NÁŠ KRAJ)

Prečo boli teda vyhlásené dve petície a kto ich vyhlásil. 

Jednu vyhlásila na tlačovej konferencii dňa 14.2. 2012 strana NÁŠ KRAJ a druhú vzápätí za tým o tri dni dňa 17. 2. 2012 Rusínska obroda Slovenska. Taktiež na svojej tlačovej konferencii. Prečo sa organizátori oboch petícií nedohodli a nevyhlásili petíciu s danou témou jednu? Z jednoduchého dôvodu. Pretože predstavitelia strany NÁŠ KRAJ sa dozvedeli o petičnej iniciatíve ROS pol hodiny pred začiatkom tlačovej konferencie dňa 14. 2. 2012.  Svoju petíciu vyhlásili 14. 2. 2012 o 10,00 hod. O tom, že petíciu obdobného charakteru chystá i ROS, sa dozvedeli o 9,30 hod. v ten istý deň. Predsedníčka strany NÁŠ KRAJ Ľuba Kráľová navrhovala predsedovi ROS Vladimírovi Protivňákovi, aby sa k strane NÁŠ KRAJ Rusínska obroda Slovenska pridala. Vyhlásenie jej petície bolo pred tým už týždeň avizované na okruhu Slovenského syndikátu novinárov, ktorý zastrešoval tlačovú konferenciu strany NÁŠ KRAJ. To, že si predstavitelia ROS na danom okruhu avizované vyhlásenie petície strany NÁŠ KRAJ nevšimli, je pochopiteľné. Riešia množstvo svojich pracovných povinností. Ponuku Ľuby Kráľovej zo dňa 14. 2. 2012 na spoločnú petíciu však predseda ROS odmietol po dohovore s čelnými predstaviteľmi ROS. Je to pochopiteľné, ich angažovanosť v danej veci je navýsosť potrebná. No ani predstavitelia strany NÁŠ KRAJ z rozbehnutého vlaku už nemohli vystúpiť. O 10,00 hod. prišli novinári aj kvôli avizovanej petícii, takže strana NÁŠ KRAJ spustila svoju petíciu. Jej predstavitelia uvažovali aj o tom, že sa nakoniec pridajú k iniciatíve ROS pre dobro veci, no zrušením svojej petície by predsa zrušili niekoľko stoviek podpisov, ktoré na svoju petíciu už získali. A každého podpisu na petíciu horeuvedeného znenia by bola veľká škoda.

ROS avizovala vyhlásenie petície v protestnom otvorenom liste predsedu Vladimíra Protivňáka v InfoRusíne adresovanom pani riaditeľke RTVS M. Zemkovej proti programovým zmenám v RTVS v NEV Slovenského rozhlasu. Ja sama som daný otvorený list čítala, no nevšimla som si, že V. Protivňák v ňom avizuje vyhlásenie petície. Naozaj som sa o petičnej iniciatíve ROS dozvedela o 9,30 hod., dňa 14. 2. 2012.

Na tlačovej konferencii RTVS dňa 22.2 2012 vedúci činiteľ NEV Slovenského rozhlasu pán Lovas vyhlásil novú programovú štruktúru národnostno-etnického vysielania, ktoré poškodzuje záujmy rusínskych a ukrajinských poslucháčov. Vyhlásené petičné akcie za posilnenie programovej štruktúry NEV Slovenského rozhlasu týkajúce sa vysielania pre rusínsku a ukrajinskú národnostnú menšinu a vrátenie jej rozsahu pred február 2009 samozrejme vedenie RTVS nerešpektovalo. Ani nemohlo, petície sa ešte len rozbehli, je vyzbieraných niekoľko sto podpisov, ale sme na začiatku. Strana NÁŠ KRAJ bude zberať podpisy do konca marca roku 2012. No prekvapil tón vyhlásenia. Vedenie RTVS nemieni zohľadňovať žiadne petičné akcie v prospech najnovšej zmeny programovej štruktúry NEV Slovenského rozhlasu. A že sú vyhlásené dokonca dve petície proti rozhodnutiu zmeniť programovú štruktúru a zaviesť nové, absolútne nevyhovujúce časy vysielania pre Rusínov a Ukrajincov, končiace niekedy aj o pol noci! No a čo?! Načo brať ohľad na nespokojnosť poslucháčov NEV Slovenského rozhlasu. Veď tých Rusínov a Ukrajincov je tak málo na Slovensku, azda sa nebudú zohľadňovať ich pripomienky a výhrady voči správaniu sa vedenia RTVS voči ich menšine! A prečo vlastne doteraz ešte nie sú známe výsledky sčítania obyvateľov, bytrov a domov z mája roku 2011? Vedenie RTVS si, zdá sa, neuvedomuje jedno. Ono je tu pre svojho poslucháča, nie poslucháč preňho! A Slovenská republika sa voči svojim lojálnym občanom, ktorými Rusíni i Ukrajinci na Slovensku určite sú,  má správať minimálne korektne, keď ich už nechce chrániť ako vymierajúcu národnostnú menšinu.

Nakoniec je dobré, že sú vyhlásené dve petície. Zozbiera sa viac podpisov a nakoniec sa uvidí, či sa vedenie RTVS bude s dešpektom vyjadrovať k ich počtu. Preto vyzývam všetkých ľudí so zdravým rozumom a citom pre spravodlivosť, aby sa pridali k petícii ROS alebo k petícii strany NÁŠ KRAJ. Spočítavať sa budú podpisy na obidvoch petíciách. Zodpovedné osoby oboch petičných výborov, t.j. Michal Kaliňák a Ľuba Kráľová, sa dohodli na tom, že po ukončení zberu podpisov sa spoločne oba petičné výbory ohlásia u podpredsedu vlády SR pre národnostné menšiny a ten bude musieť riešiť nespokojnosť občanov SR s novovytvorenou programovou štruktúrou NEV Slovenského rozhlasu platnou od 6. 2. 2012.

Arogancia mocných voči rusínskej a ukrajinskej národnostnej menšine v súvislosti so zmenami v programovej štuktúre NEV v Slovenskom rozhlase je donebavolajúca. V roku 2003 vedenie Slovenského rozhlasu nerešpektovalo mienku 20 0000 podpísaných občanov pod petíciou za zachovanie národnostno-etnického vysielania v Slovenskom rozhlase pre rusínsku a ukrajinskú národnostnú menšinu v Prešove. No teraz sa píše rok 2012 a vznikla politická strana na zastupovanie politických záujmov národnostných menšín, ktoré od revolúcie nemali svoju politickú reprezentácia v NR SR, teda aj rusínskej a ukrajinskej národnostnej menšiny. S tým v roku 2003 nik nerátal. Stana vznikla aj preto, že politické a ekonomické záujmy národnostných menšín bez politickej reprezentácie (a k tým patrí i goralské etnikum, ktoré nie je zapísané ani v oficiálnom zozname národnostných menšín na Slovensku!) doteraz od roku 1990 žiadna politická strana nezastupovala. Aj keď sa tvárili, že zastupujú. Konečne treba začať nahlas hovoriť o politickom kontexte skrivodlivostí voči vymierajúcej rusínskej národnostnej menšine a systémovom dlhodobom neuspokojovaní širokých záujmov malých národnostných menšín na Slovensku. Ostatné rozhodnutie vedenia RTVS sa len zapisuje k dlhému zoznamu týchto skrivodlivostí.

 

Prešov 22.  2. 2012

Ľuba Kráľová, predsedníčka strany NÁŠ KRAJ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?